După ce Curtea Constituțională a României a respins reforma pensiilor magistraților, fostul premier Victor Ponta a reacționat, avertizând că România traversează „o criză economică și socială profundă, iar de astăzi și o criză instituțională”, relatează Mediafax.

Victor Ponta a declarat că țara are mare nevoie de reforme, însă acestea trebuie făcute de profesioniști — oameni competenți, cu experiență și cu o înțelegere reală a complexității situației din România.

El a subliniat că „nimic serios și de durată nu se poate face hei-rup, cu japca, prin propagandă sau prin ședințe de partid”.

„România se află într-o criză economică și socială profundă, iar de astăzi și într-o criză instituțională. Iar românii nu văd deloc că cei aflați în fruntea țării știu și pot să ne scoată din această criză”, încheie Ponta.

Sursa: Realitatea Din PRO

Articolul precedentPETRIȘOR PEIU: DEPUNEM O INIȚIATIVĂ LEGISLATIVĂ PRIVIND PRELUNGIREA TERMENELOR PENTRU GRUPURILE ENERGETICE PE CĂRBUNE
Articolul următorPREȘEDINTELE NICUȘOR DAN: REFORMA PENSIILOR MAGISTRAȚILOR RĂMÂNE O PRIORITATE. NU ESTE O POZIȚIONARE ÎMPOTRIVA MAGISTRAȚILOR, CI CORECTAREA UNEI PREVEDERI ANORMALE