MIRCEA GEOANĂ TOCMAI I-A URAT ”DUMNEZEU SĂ-I DEA SĂNĂTATE” MAJESTĂȚII SALE REGELE MIHAI, TRECUT LA CELE SFINTE ÎN 2017

”Dumnezeu să-i dea sănătate”. Regele Mihai a murit în Elveția, în 2017.
Proaspăt lansat în cursa pentru Cotroceni, fostul președinte al PSD, Mircea Geoană declară că este inspirat în cariera sa și în depunerea candidaturii pentru prima funcție în stat de cele spuse de Regele Mihai în discursul său din 2011 din Parlamentul României, și a adăugat și o urare de bine ”Dumnezeu să-i dea sănătate”. Regele Mihai a murit în Elveția, în 2017.
Mircea Geoană se declară și radical, de centru și că nu va numi un prim-ministru decât în baza unui așa-numit angajament pe care-l va prezenta în curând.
Spune fostul diplomat că a făcut ”detox” de politică în cei cinci ani petrecuți la NATO. Până se limpezește ideologic, poate revine, totuși, la Constituția României, la capitolul despre rolul președintelui țării și numirea premierului. Este vorba de articolul 85: Numirea Guvernului. (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru şi numeşte Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament.
Citește și:
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 10:46 - Piedone aruncă bomba despre controlul judiciar în dosarul de braconaj: „Un subofițer a făcut pseudo-procese verbale”
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din AUR și pe Google News











