MARCEL CIOLACU, DUPĂ CE RATA INFLAȚIEI A AJUNS LA 7,8%: ”NE-AM ÎNTORS ÎN URMĂ CU 2 ANI. GUVERNUL NU POATE STA CU MÂINILE ÎN SÂN”

Fostul premier al României, Marcel Ciolacu, a declarat, marţi, după ce INS a anunțat că inflaţia anuală a ajuns la în luna iulie la 7,8%, că ne-am întors în urmă cu 2 ani și a cerut actualului Guvern să ia măsuri urgente.
Fostul premier al României, Marcel Ciolacu, a declarat, marţi, după ce INS a anunțat că inflaţia anuală a ajuns la în luna iulie la 7,8%, că ne-am întors în urmă cu 2 ani și a cerut actualului Guvern să ia măsuri urgente.
”Inflatia a explodat la 7,8%, adică ne-am întors în urmă cu 2 ani! Iar asta înseamnă reducerea puterii de cumpărare a populaţiei, mai ales a celor cu venituri reduse. În iunie 2023, când am devenit premier, am promis că duc inflaţia la o singură cifră, de la 10.3% la cât am preluat-o. M-am ţinut de cuvânt şi am lăsat inflaţia pe un palier de 5%, prin plafonarea preţurilor la energie şi gaze pentru populaţie şi IMM –uri. Asta a salvat de la faliment 40% din gospodăriile populaţiei şi peste 95% dintre IMM-uri. În plus, am plafonat marja comercială la alimentele de bază şi am acordat subvenţii ce au stimulat creşterea ofertei, a producţiei la alimente şi energie”, a transmis Marcel Ciolacu, într-o postare pe Facebook.
Social-democratul a subliniat că, ”azi vedem o explozie a inflaţiei, pe fondul creşterii dramatice a preţurilor la energie, a facturilor românilor şi a companiilor. O explozie a preţurilor la alimente, mai ales din cauza creşterii preţurilor la energie”.
”Şi încă nu se văd efectele complete ale creşterii TVA, intrată în vigoare de la 1 august!”, a mai spus fostul premier.
El este de părere că Guvernul actual trebuie să ia urgent măsuri:
1. Aplicarea impozitului progresiv de la 1 ianuarie 2026, măsură care ar aduce echitate socială şi 11,4 miliarde lei la bugetul de stat;
2. Asigurarea de plăţi compensatorii (one off) pentru cei cu pensii mici şi creşterea salariului minim cu procentul de creştere a costului vieţii;
3. Dialog cu ANRE si companiile de producţie, furnizare, distribuţie din domeniul energiei, pentru a construi un mecanism de stopare a speculei.
”Indiferent cât de grea este situaţia economică a ţării, Guvernul nu poate sta cu mâinile în sân în timp ce puterea de cumpărare a populaţiei se reduce dramatic”, a mai transmis Ciolacu.
Sursa: Realitatea Din PSD
Citește și:
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 10:46 - Piedone aruncă bomba despre controlul judiciar în dosarul de braconaj: „Un subofițer a făcut pseudo-procese verbale”
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din AUR și pe Google News











