CRIN ANTONESCU NU ESTE DE ACORD CU PRIORITĂȚILE DE PREȘEDINTE ALE LUI NICUȘOR DAN: ”FALIA DIN SOCIETATE, NU DEFICITUL BUGETAR, AR TREBUI SĂ FIE PRIMA GRIJĂ”

Fostul candidat la alegerile prezidențiale și susținut de coaliția PSD-PNL-UDMR, a declarat la Realitatea PLUS că președintele României ar trebui să acorde prioritate reconcilierii societății, nu doar problemelor economice
Crin Antonescu, fost candidat la alegerile prezidențiale și susținut de coaliția PSD-PNL-UDMR, a declarat la Realitatea PLUS că președintele României ar trebui să acorde prioritate reconcilierii societății, nu doar problemelor economice. Antonescu a subliniat că, în discursul din Parlament și în atitudinea din ultimele zile, Nicușor Dan s-a concentrat excesiv pe deficitul bugetar, ignorând „falia enormă și dureroasă din societatea românească”.
„Am spus încă din timpul campaniei că asta trebuie să fie prima grijă a câștigătorului, pentru că cei care își imaginează că învinuindu-i de toate relele din lume pe Georgescu și Simion rezolvă problema cu 5 milioane de oameni, se înșeală. Oamenii ăia sunt o parte importantă din societate, ori ca președinte și ca stat trebuie să mergi înainte cu toată națiunea, nu cu jumătate din ea. Ori omul s-a axat pe deficit”, a declarat Antonescu.
Mesajul său vine pe fondul unor tensiuni sociale și politice accentuate după primul tur al alegerilor prezidențiale, în care Antonescu a ocupat poziția a treia, cu peste 20% din voturi.
El a avertizat că ignorarea unei părți semnificative a societății riscă să adâncească diviziunile, sugerând că responsabilitatea președintelui este să unească națiunea, nu să o fragmenteze.
Declarația lui Crin Antonescu reflectă o preocupare mai largă privind polarizarea politică și socială din România, subliniind necesitatea unui efort de reconciliere națională, dincolo de disputele economice sau de campanie.
Citește și:
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 10:46 - Piedone aruncă bomba despre controlul judiciar în dosarul de braconaj: „Un subofițer a făcut pseudo-procese verbale”
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 12:22 - Termene cheie în instanţă pentru Călin Georgescu după menţinerea controlului judiciar
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din AUR și pe Google News











