BIROUL ELECTORAL CENTRAL A OPRIT VOTAREA ÎN DIASPORA DUPĂ ANULAREA ALEGERILOR PREZIDENȚIALE. ANUNȚUL LUI TONI GREBLĂ - DOCUMENT

BEC a dat hotărârea de încetare a procesului de votare în străinătate
Biroul Electoral Central (BEC) s-a întâlnit într-o ședință vineri, 6 decembrie, la ora 17.00, pentru a da hotărârea de încetare a votului în diaspora, în urma deciziei CCR de anulare a alegerilor prezidențiale. Ca atare, BEC a dat hotărârea de încetare a procesului de votare în străinătate.
„S-a stabilit o procedură de predare a materialelor. În țară au fost sistate operațiunile de predare-primire a materialelor. Decizia CCR este foarte clară. Întreg procesul a fost anulat. Această decizie intră în vigoare la data aducerii în cunoștință publică. BEC s-a întrunit și a luat decizia întreruperii procesului de vot în Diaspora”, a spus Toni Greblă după ședința BEC.
Votul în al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidențiale a debutat vineri, la ora 12.00, ora României, iar în secțiile din diaspora s-a votat până la ora 18.00 pentru că se aștepta o decizie oficială a BEC.
CCR a deci să anuleze întregul proces electoral pentru alegerea președintelui. Totul va fi luat de la capăt.
„CCR, în vederea asigurării corectitudinii și legalității procesului electoral, și-a exercitat atribuția prevăzută de art.146, lit. f) din Constituție și, cu unanimitate de voturi, a hotărât următoarele:
1. Anulează întregul proces electoral
2. Procesul electoral pentru alegerea președintelui României va fi reluat în integralitate, guvernul urmând să stabilească o nouă dată pentru alegerea Președintelui României, precum și un nou program calendaristic pentru realizarea acțiunilor necesare.
3. Prezenta hotărâre este definitivă și general obligatorie”.
Sursa realitatea.net
Citește și:
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 10:46 - Piedone aruncă bomba despre controlul judiciar în dosarul de braconaj: „Un subofițer a făcut pseudo-procese verbale”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din AUR și pe Google News











